SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Såsslev 4275320
nr 427 5320
Såsslev
Silver, Tidigt 1800-tal
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
måndag 14 januari 2008
700 kr
800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver